35 ECTC Students to Compete in Kentucky SkillsUSA Competition

Elizabethtown Community and Technical College will send 35 students to compete in the Kentucky State SkillsUSA competition for students in technical programs. The 35 students were medal winners in the postsecondary category at the regional SkillsUSA competition at ECTC on March 4. About 200 students, including high school students from seven counties, competed in the regional competition. Counties represented by high school and college students included: Barren, Breckinridge, Bullitt, Clark, Grayson, Green, Hardin, Hart, LaRue, Meade, Nelson, Oldham, Shelby, and Taylor Counties.

The state competition is April 5 - 8 at the Exposition Center in Louisville. Winners at the state level will compete at national competition at Kansas City, Missouri in June.

“We are very proud to be represented by 35 students at the state level,” said Jane Masse, ECTC Division Chair, Technical Programs. “These students work hard to master their respective skills in order to compete at this level and, we hope, continue on to nationals. There are students from 11 different counties representing ECTC at state this year, and they will compete against the finest skilled technical students from throughout Kentucky.”

Winners are:

CONTEST                                 NAME                                     CITY                     COUNTY
Architectural Drafting                 Shawna Hall             Gold         New Haven             Nelson
Automated Manufacturing           John Whitfill             Gold         Hudson                  Breckinridge 
                                                Patrick Cromis II     Gold          Irvington                 Breckinridge 
                                                Jason Baldwin         Gold          Irvington                 Breckenridge
Carpentry                                  Steven Heard           Bronze      Rineyville                 Hardin 
                                                Jeremiah Mattingly   Silver        Elizabethtown           Hardin 
                                                Samuel Kirby          Gold          Winchester               Clark
Commercial Baking                     Derek Pankey         Gold          Elizabethtown           Hardin
Culinary Arts                              Brent Ashley           Silver         New Haven              Nelson 
                                                Rick Willis               Gold          Hodgenville             Larue
Diesel Equipment                       Robert Johnson       Silver         Glasgow                  Barren 
                                                Darrel Copas           Gold          Glasgow                  Barren
Food and Beverage Svc               Kristina Patterson    Gold           Hodgenville             Larue
HVAC                                        Mark Wales             Bronze       Shepherdsville         Bullitt 
                                                Edward Lyvers         Silver         Elizabethtown          Hardin 
                                                Robert Scott            Gold          Summersville           Green
Industrial Motor Controls            Richard Distler         Bronze        Eastview                 Hardin 
                                               Timothy Salings       Silver          Eastview                 Hardin 
                                                Nathan Reynolds     Gold           Cox’s Creek             Nelson
Job Skills Demo A                      Derek Pankey          Gold           Elizabethtown          Hardin
Mechatronics                              David Morehead      Silver          Rineyville                Hardin 
                                                Brenton Calhoun     Silver          Summersville           Green 
                                                Colton Lobb           Gold           Campbellsville          Taylor 
                                                Johnny Muncy        Gold           New Haven               Nelson
Plumbing                                 Christopher Carmine Gold           Leitchfield                Grayson
Promotional Bulletin Board         Elisabeth Sheeley     Gold           Hodgenville               Larue
Extemporaneous Speaking          Casey Marlow         Gold           Campbellsville           Taylor
Residential Wiring                     Casey Marlow           Silver           Campbellsville         Taylor 
                                              Alex Garcia              Gold
Technical Drafting                     Jonathon Vinson      Silver           White Mills               Hardin 
                                               Johnathon Copeck   Gold             Vine Grove              Hardin
Welding                                    Luke Dennison        Gold             Bonnieville              Hart
Welding Fabrication                    Charles Stone         Gold             Bardstown               Nelson 
                                                Tracy Gros            Gold              Vine Grove              Hardin 
                                                Darrell Swenson     Gold             Elizabethtown          Hardin